30.06.20 00:20 Alter: 14 days

اخباروگزارشات کارگری 8 تیر ماه 1399

Kategorie: Meldung Rechts

 

 

- بازداشت 2 کارگر حق طلب شهرداری حمیدیه وآزادی موقت پس از 4 روز با تودیع وثیقه 100میلیون تومانی

- دومین هفته اعتراضات کارگران مجتمع کشت وصنعت نیشکرهفت تپه با راهپیمایی بسمت بازار هفت تپه بپایان رسید

- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری خرمشهر نسبت به عدم پرداخت 3 ماه حقوق،عیدی ومطالبات سال های گذشته مقابل فرمانداری

- اعتراض کارگران شهرداری مریوان نسبت به پرداخت نشدن 3 ماه حقوق،عیدی وحق اضافه کاری سال گذشته

کارگران شهرداری مریوان: کار می‌کنیم اما از دستمزد خبری نیست!

- عدم پرداخت یکسال حقوق و 2 ماه حق بیمه کارگران شهرداری اندیمشک

- بیانیه دانشجویان دانشگاه های سراسر ایران و حمایت تشکلهای کارگری

من در ایران نمیتوانم نفس بکشم؛ چون حکومت تمام حقوق انسانی مرا از من سلب کرده است

- تجمع اعتراضی اعضای شرکت تعاونی مسکن سازمان حفظ نباتات کشور نسبت به عدم تحویل زمین مقابل وزارت جهاد کشاورزی

- اعضای تعاونی مسکن مهر 144 واحدی ارغوان زاگرس سنندج  به اعتراضشان نسبت به عدم تحویل منازلشان و عدم پاسخگویی مسئولان با تجمع مقابل اداره کار ادامه دادند

- تجمع اعتراضی چندین باره مال باختگان ریگان خودرومقابل ساختمان شرکت

- جان باختن 1753 کارگر درسال 1398 براثر حوادث کاری

- جان باختن فرهاد شاپری پس از 4 روز دست وپنجه نرم کردن با مرگ در بیمارستان سنندج بدنبال سقوط از ارتفاع

- جان باختن یک کارگر درسقز بدنبال سقوط از ارتفاع

*بازداشت 2 کارگر حق طلب شهرداری حمیدیه وآزادی موقت پس از 4 روز با تودیع وثیقه 100میلیون تومانی

بدنبال اعتراض کارگران شهرداری حمیدیه نسبت به بلاتکلیفی شعلی ومعیشتی در پی شکایت شهردارو رئیس حراست این شهرداری روز سه شنبه 3 تیرماه جاری 2 کارگر حق طلب این شهرداری بنام های رضا سیاحی واسماعیل حقیقت جو توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

این دوکارگر پس از چهار روز حبس وبازجویی روز شنبه 7 تیربا تودیع وثیقه 100میلیون تومانی آزاد شدند.

درهمین رابطه:

 بیدار شدن مسئولان اداره کل کار استان خوزستان از خواب خرگوشی پس از اعتراضات کارگران شهرداری حمیدیه نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی 2 ساله

پس از اعتراضات کارگران شهرداری حمیدیه نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی 2 ساله، مسئولان اداره کل کار استان خوزستان از خواب خرگوشی بیدار شدند.

روز شنبه 7 تیر،مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: برای رسیدگی به وضعیت کارگران شهرداری حمیدیه که پیش از این زیر نظر پیمانکار فعالیت می کردند، مقرر شد: شهرداری ماهانه مبالغی را به صورت علی الحساب طبق آرای هیات دادرسی، به حساب کارگران واریز کند.همچنین مکاتباتی با مدیرکل سازمان تامین اجتماعی خوزستان و انعکاس وضعیت بیمه نبودن کارگران به مدت دو سال انجام شد.

وی افزود: کارگران شهرداری حمیدیه از تاریخ اول تیر ماه سال 1397به علت اتمام قرارداد پیمانکاران و با وجود انجام چندین نوبت فراخوان مناقصه و تمایل نداشتن پیمانکاران به همکاری با شهرداری، بلاتکلیف هستند.

وی ادامه داد: به دلیل بلاتکلیفی وضعیت کارگران برای دریافت حقوق، کمیسیون کارگری به ریاست فرماندار و دبیری اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور اعضا، ریاست شورای اسلامی شهر و شهردار این شهرستان تشکیل و مقررشد: شهرداری حمیدیه تا تعیین پیمانکار، حقوق کارگران را ازطریق ارایه دادخواست به اداره کار براساس آرای صادره توسط هیات های دادرسی کار پرداخت کند که این امر محقق شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر شهرداری حمیدیه ماهانه مبالغی را به صورت علی الحساب طبق آرای هیات دادرسی، به حساب کارگران واریز می کند.

وی درخاتمه گفت: در خصوص ثبت سوابق بیمه سال 98 و 9 ماه سال 97 پیگیری های لازم در حال انجام است و براساس کمیسیون آیین نامه 536، پس از پرداخت مطالبات توسط شهرداری و وصول توسط سازمان درسوابق بیمه گذار ثبت خواهد شد.

*دومین هفته اعتراضات کارگران مجتمع کشت وصنعت نیشکرهفت تپه با راهپیمایی بسمت بازار هفت تپه بپایان رسید

روزیکشنبه 8 تیردر پایان دومین هفته از دورجدید کارگران مجتمع کشت وصنعت نیشکرهفت تپه،با تجمع درمجتمع آغاز وبا راهپیمایی بطرف بازار هفت تپه ادامه پیداکرد وبدینترتیب اعتراضات کارگران هفت تپه پس از دوهفته عدم پاسخگویی مسئولان شهرستان،استان وکشوراز مجتمع به سطح خیابان ها کشیده شد.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری خرمشهر نسبت به عدم پرداخت 3 ماه حقوق،عیدی ومطالبات سال های گذشته مقابل فرمانداری

روزشنبه 7 تیر،جمعی از کارگران شهرداری خرمشهر برای انعکاس صدای اعتراضشان به عدم پرداخت 3 ماه حقوق،عیدی ومطالبات سال های گذشته دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان زدند.

یکی ازکارگران حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: اکثر کارگران شهرداری برای تامین هزینه‌های زندگی با مشکل روبه‌رو هستند و حدود سه ماه است حقوق و مطالبات خود را دریافت نکرده اند.

وی گفت: در برابر زحمتی که در گرمای بالای 40 درجه و وضعیت کرونایی شهر کشیدیم خواهان دریافت حق و حقوق خود هستیم و از مسئولان می‌خواهیم صدای ما را بشنوند.

این کارگر گفت: علاوه بر نگرفتن عیدی امسال مطالبات سال‌های گذشته و سه ماهه حقوق را تاکنون دریافت نکرده ایم.

شهردار خرمشهر درباره زمان دقیق واریز مطالبات کارگران شهرداری خرمشهر گفت: الان در شهرداری هیچ ورودی و منبع مالی وجود ندارد و زمان دقیقی نمیتوان تعیین کنم که چه زمانی حقوق کارگران پرداخت خواهد شد.

*اعتراض کارگران شهرداری مریوان نسبت به پرداخت نشدن 3 ماه حقوق،عیدی وحق اضافه کاری سال گذشته

کارگران شهرداری مریوان: کار می‌کنیم اما از دستمزد خبری نیست!

روزیکشنبه 8 تیر، کارگران شهرداری مریوان اعتراضشان را نسبت به پرداخت نشدن 3 ماه حقوق،عیدی وحق اضافه کاری سال گذشته ابراز کردند.

این کارگران به خبرنگار رسانه ای گفتند:علاوه بر عیدی و اضافه کار سال قبل که پرداخت نشده، در سال جدید نیز سه ماه دستمزد معوق داریم که مشخص نیست چه زمانی قرار است پرداخت شود.

آنها افزودند:حتی برخی کارگران از سال 97 مطالبات مزدی پرداخت نشده؛ دارند که زمان واریز آنها مشخص نیست.

این کارگران که در بخش‌های مختلف پاکبانی، پارکبانی و فضای سبز کار می‌کنند و تعدادشان بیش از صد نفر است،اضافه کردند: کار می‌کنیم اما از دستمزد خبری نیست! در شرایط اقتصادی فعلی، حتی اگر کارگر دستمزد هم بگیرد، نمی‌تواند نیازهای ضروری خانوار را تامین کند چه برسد به ما که پرداخت دستمزدهایمان ماه‌ها به تعویق افتاده است.

*عدم پرداخت یکسال حقوق و 2 ماه حق بیمه کارگران شهرداری اندیمشک

یکسال حقوق و 2 ماه حق بیمه کارگران شهرداری اندیمشک دراستان خوزستان پرداخت نشده است.

خاتمه اعتصاب کارگران سد شفارود پس از پرداخت یک ماه حقوق و وعده قطره چکانی 4 ماه ماه  حقوق معوقه

کارگران کارگران سد شفارود پس از پرداخت حقوق بهمن ماه 98 و وعده قطره چکانی 4 ماه حقوق معوقه دیگربه اعتصابشان خاتمه دادند وازروز یکشنبه 8 تیربرسرکارشان بازگشتند.

درهمین رابطه:اعتصاب وتجمع کارگران سد شفارود در اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه حقوق

روز شنبه 7 تیر، کارگران سد شفارود شهرستان رضوانشهراستان گیلان برای اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه حقوق دست از کار کشیدند ودرمحل کارشان واقع در روستای پونل تجمع کردند.

*بیانیه دانشجویان دانشگاه های سراسر ایران و حمایت تشکلهای کارگری

من در ایران نمیتوانم نفس بکشم؛ چون حکومت تمام حقوق انسانی مرا از من سلب کرده است

پس از مرگ جورج فلوید، موجی از اعتراضات عمومی و جهانی علیه نژادپرستی و پست شمردن بخشی از جامعه نسبت به بخشی دیگر در کشورهای مختلف شکل گرفته است. رفته رفته و با تداوم اعتراضات همانطور که انتظار می‌رفت، تضادهای بیشتری از سرمایه‌داری نمایان شد. حمله مردم به نمادهای نظام کاپیتالیستی؛ حمله به اماکن و نمادهای مدافع منافع نظام حاکم، طرح خواسته‌هایی نظیر انحلال پلیس و نیروهای سرکوبگر، پایین کشیدن مجسمه‌های نماد شخصیت‌های مدافع نظام طبقاتی، حمله معترضان به اماکن تجاری در منهتن نیویورک، به آتش کشیدن کلیساها توسط معترضین و ... در سراسر دنیا در ابعادی بسیار گسترده و بنیادی، منجر شده که "من نمیتوانم نفس بکشم" فقط جمله‌ای نباشد که از دهان جرج فلوید رو به پلیس دولت نژادپرست آمریکا، در آخرین ثانیه‌های زندگی‌اش بیرون آمده باشد. این جمله نماد توحش سرمایه‌داری به حیات روزانه میلیاردها نفر از ساکنین کره زمین می‌باشد.

متولیان بازار آزاد، سرمایه‌دارها، حکومت‌ها و دولت‌های نظام سرمایه‌داری، به شکلی افسار گسیخته در حال غارت و چپاول انسان‌ها و کره زمین در راستای تامین منافع کلان خود یعنی ازدیاد سرمایه‌هایشان هستند؛ در واقع، در جهانی زندگی می‌کنیم که هیچ انسانی نمی‌تواند از چنگال این ستم نهادینه و تبعیضات سیستماتیک آن رهایی یابد و این تهاجم به زندگی انسان‌ها آنچنان ابعاد گسترده‌ای در زندگی بشر یافته که عملا حیات روزمره  چندین میلیارد انسان‌ را با مشکلات عدیده‌ای مواجه ساخته است. از انواع ستم و تبعیض جنسی گرفته تا تبعیضات نژادی و قوم‌پرستی و وطن‌پرستی که همگی منجر به بروز فجایعی نظیر قتل وحشیانه جورج فلوید در آمریکا یا کشتار دسته جمعی مهاجرین افغانستانی توسط ماموران مرزی در ایران می‌شوند، همه و همه از ابزارهای نظامی هستند که برای حفظ بساط سودآوری و استثمار، دسته‌بندی جامعه و متخاصم ساختن بخش‌های مختلف آن علیه یکدیگر را در دستور کار خویش قرار می‌دهد. بدون شک، به این مجموعه ابزارهای هجوم به جان و کرامت انسان‌ها باید سرکوب سازمان یافته ابراز وجود سیاسی شهروندان را هم اضافه کرد که در موخرترین آن می‌توان به تایید حکم اعدام سه تن از معترضین اعتراضات آبان 98 اشاره کرد؛ یورش حاکمیتی سراسر استثمارگرایانه که برای حفظ خودش به جنایت روی آورده است.

لذا، ما دانشجویان لازم می دانیم حمایت قاطع خود را از اعتراضات در آمریکا و سایر جوامع که تعرضی است علیه مبانی ساختاری نظام‌هایی که سال‌هاست نفسمان را بریده‌اند، اعلام کنیم.  همچنین اکیدا اعلام می‌‌داریم که این ستم و تبعیضات آشکار ضدانسانی که مورد اعتراض مردم آمریکا و سایر کشورها است، به شکلی صد چندان در جامعه ایران جاری است و ما به شکل روزانه علیه آن در حال مبارزه هستیم:

 


Gozareshgar
info@gozareshgar.com